DLS Tanácsadó

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai 2011.03.11.

Az elmúlt napokban érezhetően felerősödtek a fejlett piaci kamatemelésekkel kapcsolatos várakozások, ami az EKB legutóbbi kamatdöntését követő közlemény, valamint a német jegybank elnökének szavai nyomán egyáltalán nem meglepő. Az alábbiakban a korábbi kamatemelési periódusokban mutatott részvénypiaci teljesítményeket vizsgáltuk meg az eurozónában és az Egyesült Királyságban, arra a kérdésre keresve választ, hogy milyen reakcióknak leszünk majd tanúi a konkrét kamatemelések következtében. Az eredmények azt mutatják, hogy nincs egyértelmű kapcsolat a kamatemelések és a részvénypiaci pesszimizmus kialakulása között. A részvényárfolyamokat elsősorban a globális piaci trendek mozgatják (leginkább Amerika), a kamatszint pusztán egy tényező csak, így a közelgő brit és eurozóna kamatemeléseknek egyelőre nem célszerű túl nagy jelentősséget tulajdonítani.

A legutóbbi EKB-kamatdöntés meglepetést okozott a piaci szereplőknek, bár az irányadó ráta szintje egyelőre nem változott, Trichet megemlítette az áprilisi kamatemelés lehetőségét. A piac ennél valamivel későbbre, augusztus-szeptember környékére várta az első emelést, így a jegybanki kommentár, valamint a német Bundesbank-elnök, Axel Weber szavai (az eurozónában egy kamatemelési ciklus veheti kezdetét), felerősítették a monetáris szigorításokkal kapcsolatos várakozásokat. A piac egyébként a brit jegybanktól is kamatemelést vár a közeljövőben, egész pontosan májusban.

Részvénypiaci hatás

A jegybanki alapkamat-emelés részvénypiaci hatásának megítélése még normál piaci viszonyok közepette sem egyszerű, illetve egyértelmű. A kamatemelés alapvetően a hosszú államkötvény hozamokon keresztül hat a részvénypiaci árazásokra (az elemzői modellekben használt kockázatmentes hozamok által), mely mellett az inflációs kilátások is jelentős mértékben befolyásolhatják az értékeltséget. A fő kérdés tehát az, hogy a kamatemelés hogyan hat a hosszú hozamokra, illetve az inflációs kilátásokra, ami egy meglehetősen összetett kérdés.

Amennyiben nagyon leegyszerűsítjük, akkor abban az esetben, ha a kamatemelés beláthatatlan idejű, akkor a hosszú állampapír hozamok növekedése várható, mely a fentiek alapján negatív a részvénypiaci árazásokra. Ugyanakkor abban az esetben, ha a kamatemelés csökkenti az inflációs kilátásokat, akkor az két csatornán, egyrészt a hosszú hozamok mérséklődésén, másrészt pedig az inflációs bizonytalanságok csökkenésén keresztül is pozitív lehet a részvénypiaci árazásokra.

Mit mutat a múlt?

Az alábbiakban megvizsgáltuk, hogy a részvénypiacok a múltban hogyan teljesítettek az egyes kamatemelési periódusokban. Az eredmények azt mutatják, hogy az eurozónában, az Egyesült Királyságban is az esetek túlnyomó többségében pozitív eredményt tudtak felmutatni a tőzsdék a kamatemelési ciklusok első hat hónapjában. Ezen azonban nem kell csodálkozni, hiszen a kamatemelések legtöbbször olyan időszakokban következnek be, amikor a gazdaság egy fellendülő fázisban van. Kedvező konjunkturális körülmények pedig jellemzően az eszközárak növekedését is jelentik.

Eurozóna: Mint ismertes az EKB irányadó rátája jelenleg 1%-on áll, ami történelmi mélypontnak felel meg, így egy dolog biztos: van tere a kamatemelés(ek)nek. Az elmúlt 12 évet tekintve 2 nagy kamatemelési periódus különíthető el az eurozónában. Ezeket a kamatemelési ciklusokat az alábbiakban külön grafikonokon mutatjuk be, s párhuzamosan szerepeltetjük a részvénypiaci hangulatot talán legjobban tükröző DAX teljesítményét is.

Legutoljára 2005 decemberében idult meg a kamatemelési periódus az euroövezetben, ekkor az alapkamat 2,25%-ról 4%-ra emelkedett. Az alábbi ábrán látható, hogy a kamatemelést megelőzően a részvénypiac emelkedő szakaszban volt, majd az első monetáris szigorítást követően is tovább kúszott felfelé. Itt fontos kiemelni, hogy a világgazdaság ekkor egy dinamikus növekedési szakaszban volt, így a részvénypiaci folyamatokat leginkább ez határozta meg. 2006-ban aztán korrekció bontakozott ki a DAX-ban, ami szintén egybevágott a nemzetközi folyamatokkal, ekkor a világ többi tőzsdéjén is erőteljes profitrealizálás volt megfigyelhető. Ezt követően aztán ismét emelkedésnek indultak a részvényárak, a globális folyamatokkal összhangban.

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Ezt megelőzően 1999 április és 2001 május között láthattunk kamatemelési ciklust az eurozónában, ekkor az irányadó ráta 2,5%-ról 4,75%-ra kúszott fel. A kezdetben stagnáló részvénypiac 1999 vége felé lendületet vett, ami ugyancsak nem meglepő, hiszen ekkor volt az USA-ban a technológiai boom. A DAX index 3 hónap leforgása alatt több mint 30%-ot emelkedett. 2000 elején aztán kipukkant a dotcom lufi, így a DAX is bezuhant, a korábban megszerzett nyereségét gyakorlatilag teljes egészében elveszítette.

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Egyesült Királyság: A szigetországban az elmúlt közel 30 évben 6 kamatemelési periódus volt, ezek közül a legutolsó kettőt vizsgáltuk meg részletesebben. A legutóbbi, 2003 július-2007 december közti ciklusban a Bank of England irányadó rátája 3,5%-ról 5,75%-ra emelkedett, eközben pedig az FTSE 100 index kisebb megingásoktól eltekintve gyakorlatilag végig felfelé araszolt. A folyamatok hátterét a fentiekben már vázoltuk, a részvényárfolyamok emelkedését elsődlegesen a dinamikus gazdasági növekedés, és annak fenntarthatóságába vetett hit támogatta.

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Az ezt megelőző periódus 1999. májustól 2001. februárig tartott: az FTSE 100 index a globális trendeknek megfelelően 1999 végén meredek emelkedésbe kezdett, közel 20%-ot erősödött, majd a technológiai buborék kidurranása itt is jelentős árfolyamesést generált.

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


A múltbeli tapasztalatok tehát azt mutatják, hogy a kamatemelési periódusok elején a részvénypiacok jellemzően pozitív eredményt tudtak felmutatni. Az FTSE 100 index például 1987 óta a hat kamatemelési ciklus közül két esetben produkált csak csökkenést az első kamatemelést követő 6 hónap alatt.

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Mennyire különbözik a jelenlegi helyzet a korábbi periódusoktól?

Fontos kiemelni, hogy a legutóbbi brit és eurozóna kamatemelési periódus csak részben hasonlít a mostani helyzethez. Bár az inflációs szempontok most is felmerültek, jelenleg még nem látszik olyan intenzitású árnyomás, mint évekkel korábban. Ami szintén jelentős különbség, hogy a korábbi évekkel ellentétben most egyáltalán nem beszélhetünk gazdasági túlhevülésről, sőt, a fellendülésnek csak a korai szakaszában vagyunk. A kilábalás igen törékeny, így a monetáris szigorítások a jelenlegi helyzetben könnyen visszavethetik a növekedést, egyes országokat pedig akár újra recesszióba taszíthatnak.

Az egyes országok sérülékenységét jól mutatja a munkanélküliség magas szintje, mind az eurozónában, mind az Egyesült Királyságban a korábbi kamatemelési periódushoz képest a munkanélküliség jelenlegi mértéke magasnak számít.

Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Kell-e félni a kamatemeléstől? - Az elmúlt évek tapasztalatai


Konklúzió

Mindezek alapján látható, hogy nincs egyértelmű kapcsolat a kamatemelések és a részvénypiaci pesszimizmus kialakulása között, ami nem meglepő, mivel kamatemelésekre jellemzően akkor kerül sor, amikor a gazdaság dinamikus növekedési fázisban van, és a konjunktúrának már inflációgerjesztő hatásai vannak. Ilyen környezetben pedig az eszközárak is emelkednek. Fontos ugynakkor megjegyezni, hogy a mostani helyzet eltér a legutóbbiaktól, hiszen bár az infláció erősödése most is megfigyelhető, a globális gazdasági növekedés korántsem erőteljes, jelenleg is csak a fellendülés korai szakaszában vagyunk.

Forrás: www.portfolio.hu

A DLS Befektetési és Tanácsadó Kft. az ERSTE Befektetési Zrt. függő ügynöke

Cégünk 2001 óta van jelen a befektetési piacon, az Erste Befektetési Zrt-vel együttműködve biztosítjuk az ügyfelek magas szintű kiszolgálását.

Miért a DLS?

Miért lenne nálunk jobb, mint az előző befektetési szolgáltatójánál?

Azért,
mert nálunk az információs bázis jobb. Az ERSTE Befektetési Zrt. – amellyel partnerségben állunk, – Magyarország legnagyobb befektetési szolgáltatója, a BÉT Legek állandó díjazottja.

1

Azért,
mert nálunk a kockázat kontra nyereség alapú gondolkodás áll a központban.

2

Azért,
ert folyamatos konzultációt kap, betekintést, hogyan végezzük a munkánkat.

3

Értékeink

Cégünk megért 2–3 válságciklust. Majd 30 éves pénz- és tőkepiaci tapasztalattal rendelkezünk. Sok minden történt ez alatt az idő alatt. Edukációs fókuszú cég vagyunk. ezáltal az ügyfelek számára érthetőbbé válnak a különféle befektetések. Kevesebb rossz döntés születhet. A pénzügyileg tudatos ügyfelekkel, sokkal inspirálóbb együtt dolgozni. Az Ügyféléletút nálunk azt jelenti, hogy az ügyfeleket nem egységesen kezeljük. Hanem kialakítjuk egyedi életútját az ügyfeleinknek.

Munkánk nem tudomány, nem művészet, nem is egy boszorkánykonyha. Ez egy mérnöki munka. Feladatunk, hogy megtaláljuk az adott befektetési cél elérésének leghatékonyabb módját.

Megmutatjuk adott szituációban hogyan célszerű viselkedni. A befektetési tanácsadók által az ügyfelek számára teremtett érték nagy része a viselkedési tanácsadás.

Az ügyfelek között komoly vízválasztó a türelemfaktor. Sokszor a befektetéseiket tudatosan és türelmesen építő befektetők sokkal messzebbre jutnak, mint azok, akik mindent egyszerre akarnak. Az első 3 hónapban senki ne akarjon a top 10-ben lenni.

Azt tanácsoljuk: Legyen türelembajnok!

Hitvallásunk

 

és

Küldetésünk

Miért lenne nálunk jobb, mint az előző befektetési szolgáltatójánál?

Elkötelezettek vagyunk azért, hogy segítsünk az egyéneknek, a vállalatoknak eligazodni a pénzügyi befektetések világában, emellett fejlesszük és támogatjuk a sikeres szakembereinket.

Az ígéretünk, hogy mi, a DLS Befektetési és Tanácsadó Kft. munkatársai, energiánkat, értelmünket és tudásunkat elkötelezzük ügyfeleink pénzügyi céljainak elérése érdekében azáltal, hogy a lehető legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtjuk és kiváló befektetési alternatívákat kínálunk.

Hisszük, hogy ügyfeleink pénzügyi jólétének előtérbe helyezése mindkettőnk érdekeit szolgálja. Folyamatos kihívásunk az ügyfelek igényeire való reagálás egy folyamatosan változó pénzügyi környezetben.

 

Társaságunk a tőkepiaci termékek széles skáláját kínálja ügyfelei részére, ezáltal lehetőséget nyújt a diverzifi- kálásra és a kockázatviseléshez megfelelő instrumentum kiválasztására.

Szolgáltatásaink

Tőkepiaci termékek széles skáláját kínáljuk

Befektetési jegyek

Irodánkban forintban, euróban, dollárban jegyzett pénzpiaci, likviditási, kötvény, részvény, ingatlan és vegyes befektetési alapok érhetőek el. 

Állampapírok, vállalati kötvények

Az állampapír üzletág a konzervatívabb, kockázatkerülő befektetők részére kínál befektetési lehetőségeket. Az állampapírok hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, melyek tőkéjének és kamatainak visszafizetését az állam garantálja. Vásárolható hazai és nemzetközi kötvény, valamint diszkontkincstárjegy.

Részvény

A részvényeket azon befektetőknek ajánljuk, akik hajlandóak magasabb kockázatot vállalni a magasabb hozam reményében, illetve hosszútávon is tudnak gondolkodni.

Befektetési hitel

A befektetési hitel olyan befektetési forma, amely kizárólag értékpapír vásárlásához használható fel. 

Tartós Befektetési Számla

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) lényege, hogy a befektetésekre vonatkozó 20%-os kamat- és árfolyamnyereség-adóra (a 2011-es adóévben 16%) és osztalékadóra vonatkozó adózás kedvezőbbé tehető, ha a befektető a TBSZ-en helyezi el befektetését, megtakarítását és e számlájáról nem vesz ki a megnyitás évét követő 3-5 évig.

Nyugdíj-előtakarékossági számla

A Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ) egy olyan megtakarítási forma, amellyel több éven keresztül gyűjtheti, befektetheti pénzét nyugdíjcélú megtakatításra. A befektetés összetételéről önállóan dönthet, azt a futamidő alatt bármikor változtathatja. 

Határidős kereskedelem

A piac határidős szegmense minden vérbeli befektető fantáziáját megmozgatja, hiszen az azonnali piachoz képest sokkal kisebb forrást mozgósítva lehet azonos méretű pozícióra szert tenni, vagyis fő előnye a tőkeáttétel.

Certifikát kereskedelem

Követheti az arany, ezüst, a határidős olaj, a határidős földgáz, az Euro Bund határidős termékek, devizapárok, valamint az Euro Stoxx Banks és a DAX 30 index árfolyamváltozását a BÉT-en jegyzett Erste Certifikátokkal való kereskedéssel.

Deviza kereskedelem

A devizapiacon minden üzlet két különböző pénznem között jön létre, ami azt jelenti, hogy az egyik devizát vesszük a másikat pedig eladjuk. A vételi ár (bid) és az eladási ár (offer) közötti különbséget nevezzük spreadnek. A bid price az az ár, amin az árjegyző hajlandó megvenni tőlünk az adott devizapárt, az offer vagy ask price pedig az, amin az árjegyző hajlandó eladni nekünk az adott devizapárt.

NETBROKER

A NetBroker az Erste Befektetési Zrt. online tőzsdei kereskedési rendszere, ahol egyszerűen, gyorsan kereskedhet magyar és külföldi értékpapírokkal, befektetési jegyekkel, és állampapírokkal.

ERSTE Trader

Deviza FX, deviza opció, arany, ezüst, CFD, ETF kereskedési lehetőség online.

ERSTE Future Program

...

 

Ennél is többet szeretne tudni?

Érdeklődjön munkatársainknál!

Többet szeretnék tudni!

Munkatársaink

Bokodi Csaba

Bokodi Csaba

Bránya Annamária

Bránya Annamária

Cseke Hajnalka

Cseke Hajnalka

Hegedűs Péter

Hegedűs Péter

Herczeg László

Herczeg László

Herczeg Mónika

Herczeg Mónika

Jagicza Zsolt

Jagicza Zsolt

Jálics Miklós

Jálics Miklós

László Balázs

László Balázs

Serman Tibor

Serman Tibor

Tér Kornélia

Tér Kornélia

Gyakran vannak kérdései?

Igyekszünk a legfontosabbakat előre megválaszolni

Kérdés

Hogyan lehetek ügyfelük?

...

Kérdés

Milyen gyakran kontaktálhatok az üzletkötömmel?

...

Kérdés

Milyen tőzsdén kereskedhetek a DLS Kft-nél?

...

Legyen Ön is a partnerünk!

Keresse üzletkötőinket még ma!

Cím:
9700 Szombathely, Aréna utca 4.

E-mail:
dls@tozsde1.hu

PSZÁF eng. sz.:
III/42.080/2002.
 

László Balázs
+36 30 155 8161

Serman Tibor
+36 30 155 8152

Bokodi Csaba
+36 30 155 8146

és